fallback

Инвеститорите разчитат на Фед да ги предпази от пазарен срив

Лихвите може да останат исторически ниски продължително време, но няма ли това да посее семената на следващата криза

17:42 | 22.06.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През тази седмица помолих група финансисти по време на конференция в Ню Йорк да предвидят посоката на лихвените нива в САЩ, разказва Джилиън Тет за Financial Times.

Резултатът бе категоричен – повече от 90% от тези инвеститори предполагат, че следващата стъпка на Федералния резерв ще е да понижи лихвите, а не да ги повиши. Нещо повече, 75% от запитаните очакват две или три понижения през следващата година.

С други думи Wall Street смята, че лихвеният цикъл стабилно се обърнал. Това е поразително, имайки предвид, че само преди месец пазарите на фючърси показваха, че има само 33% шанс за понижение на лихвите през тази година, а преди шест месеца много инвеститори очакваха вдигането им.

Наистина е трудно да се сетим за скорошен случай, при който настроенията на пазара на американски ДЦК да са се променяли толкова бързо, без да има рецесия или финансов срив.

Защо се случва това? Лесното обяснение е да посочим икономическия фундамент. Той определено играе роля. Индустриалното производство и капиталовите разходи в САЩ например отслабнаха значително през последните месеци, почти сигурно в резултат на търговските войни. През миналия месец индексът на мениджърите по доставките отчете 50,5 пункта – най-ниското му ниво от почти 10 години.

Икономиката обаче не е единственото обяснение. В края на краищата миналия месец стана ясно, че доверието на американските потребители е на най-високото си ниво от 2000 г., а разходите на домакинствата остават умерено силни, след като безработицата е на половинвековно дъно. Трудно е това да бъде свързано с понижение на лихвите.

Подозирам, че за да разберем смяната на настроенията, трябва да погледнем отвъд икономическите данни, в психологическите фактори.

Някои от тях са геополитически. По-точно фактът, че инвеститорите са все повече притискани да предвиждат рисковете, свързани с различни потенциални войни по света, било то военни или търговски.

На тях им е трудно също така да калкулират въздействието на някои възможни политически сценарии на Запад: лейбъристът Джереми Корбин, който е застъпник на национализма, да стане премиер на Великобритания; Елизабет Уорън, която е за силни регулации, да спечели номинацията на Демократическата партия за президент на САЩ; или антиситемните групи да спечелят още позиции в континентална Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:23 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още